تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۱٥ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : مصطفی عابدی اردکانی


همصدا با مردم غزّه
تمام مجامع حامی حقوق بشر را سکوت فرا گرفته، گویا امنیتی پایدار در تمامی کشورهای جهان خصوصاً فلسطین، عراق و افغانستان بر قرار است و ظلم و ستمی در هیچ نقطه از کره خاکی صورت نمی گیرد. کسی به کسی ستم نمی کند، حقی ضایع نمی شود و عدالت بر زمین حکمفرماست! و حامیان حقوق بشر به بهترین نوع ممکن تمام وظایف خود را -آنگونه که باید و شاید- به انجام رسانیده و می رسانند.
آری...روی سخنم به تمامی ملتها و مردمان نوعدوست  و عدالتخواه است. روی سخنم با سازمان ملل است که در زمانی که یک و نیم میلیون انسان بی گناه در بد ترین شرایط از ابتدایی ترین حقوق اولیه انسانی مثل غذا و دارو در مضیقه اند سکوت کرده اند و اساسنامه و علت تشکیل و هویت واقعی خود را فراموش کرده اند و یادشان رفته برای چه و با چه عنوانی و ظیفه خود را آغاز نموده اند.
ای انسان! ای فرزندان آدم! به کشوری حمله برده اند و در سرزمین خودشان، چونان حیواناتی وحشی همنوعان  ترا می کشند و کودکانی از جنس تو را به خاک و خون می کشند و جوانانی از نسل تو را تیرباران می کنند و زنانی از تبار تو را به بردگی و آوارگی می برند و ... آنگاه من،تو و او؛
                                تنها به تما شا نشسته ایم.
کجا رفته است آوای مسلمانی؟ و اگر مسلمان نیستیم به فرموده حضرت سیدالشهدا علیه السلام لااقل آزاد مرد باشیم و اگر توان انجام کاری را نداریم لااقل سکوت نکنیم، لااقل بنویسیم مظلومیت این ملت ستمدیده را ، و فریاد برآریم حمایت خود را.
مار ا چه شده است؛ می کُشند و می برند و اشغال می کنند و ما ...
 یا جرأت کاری را نداریم و می ترسیم؛ و یا با آنانی هستیم که این اعمال و جنایات غیر انسانی را انجام می دهند. و آنان کسانی نیستند جز قومی منحرف از نسل بنی اسرائیل که ده روز تاخیر پیامبر خود را با گوساله پرستی پاسخ  دادند و با بهانه تراشی های واهی خود موسی را  آزردند.آری جنایتکارترین انسانها - انسان که نه، چرا که حیوان نیز به انجام چنین کارهایی با همنوع خود نمی پردازد - بی شک صهیونیستهای غاصب و ظالمند که ابولبشر از داشتن چنین فرزندانی سر افکنده است و حامی این موجودات جانی  و پست، چز آمریکا و حامیانش نیستند .آمریکایی که تغییر در مشی و مرامش نیست و راه دد منشانه خود را تغییر نخواهد داد.

روزهایی است که غمی سنگین تمام وجود مسلمانان جهان را فرا گرفته و از شنیدن اخبار و وقایعی که در نوار غزّه می گذرد قلبهاشان به درد می آید و من نیز بی اراده غصه دار می شوم و برای پیروزی تمام مسلمانان جهان که در حاضر مظلومترین کشورهای جهانند دعا می کنتم و این بیت ها را که حاصل غمی است که بر نگاه خسته ا م سنگینی می کند تقدیم مردم فلسطین و غزّه می کنم :

 

نوای غم
فلسطین را نوای غم گرفته
نوار غزّه را ماتم گرفته
نخستین قبله ی پیغمبران را
کهن سالیست نامحرم گرفته
حماسه، انتفاضه، خون و آتش
بروی لاله ها شبنم گرفته
دوباره زخم، داغ و پرکشیدن
طنین کودکان ِ غم گرفته
حریم بارگاه مسجد قدس
زخون، بوی گل مریم گرفته
مسلمان عاشق ناموس خویش است
مسلمان را که دست کم گرفته؟
شهادت آرزوی مردم قدس
سلاح یکدگر از هم گرفته
جوانان فلسطین با شن و  سنگ
بدست خویش این پرچم گرفته
همان پرچم که با خون رشد کرده
و با روح محرم دم گرفته
خدایا! صبح را نزدیک گردان
که رنگ خون همه عالم گرفته.تاريخ : ۱۳۸٧/٩/۸ | ۳:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مصطفی عابدی اردکانی


****************
تا احساس ناب وجودم بر نخیزد؛
 شعر نتوان سرود
 تا درخت درخت باشد و سنگ سنگ؛
 شاعر نتوان بود
تا پرنده می پرد و آسمان میبارد؛
 چگونه میشود از غربت خیابان گفت
چگونه می شود از ابر نگاه اسمانی دلدار سرود
و چگونه می شود دل از سینه دلدار ربود
شاعرانه میشود آینه ها وقتی که
درخت لب بگشاید و پروانه چشم بگشاید
 و آسمان
 هق هق دیرینه اش را
بر زمین خسته غمزده هدیه کند.
شعر را در حس سبز زمین می توان شنید
یا در رؤیای نیمه شب یک روستا
آنگاه که حتی اسبها  در خیال مه نگاری خفته اند!
********************  • گسیختن
  • راندن