تاريخ : ۱۳۸٧/٥/۳۱ | ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : مصطفی عابدی اردکانی

راهی است راه عشق که هیچش کناره نیست
آنجا جز آنکه جان بسپارند چاره نیست

 


شهر به سخنوری و خطابه هایش عادت داشت. حضور آینه گونش جای خالی آیت الله خاتمی را پر کرده بود و می شد نگاه عارفانه مردان خدا را  در سیمای نورانیش به روشنی دید.
اردکان به این بزرگمرد عارف ، شیدا و عاشق، عالم و فرزانه ، شاعر و ادیب افتخار می کرد زیرا نفس گرمش، عطر و وبویی آسمانی به همراه داشت .آری او نه فقط متعلق به اردکان بلکه از چهره های نامی علم و ادب استان و حتی کشور بود او نخستین شاعر انقلاب بود و اشعارش در قبل از انقلاب نشان از تفکر انقلابی و شجاعت وی داشت .


. صمصمیت او با رهبر معظم انقلاب تماشایی بود و  بسان شمعی گرد پروانه ولایت می گشت و می سوخت . ارادت او به حضرت آیت الله خامنه ای را  در اشعارش  نیز می توان دید:

تو خام نه ای پخته عشقی، مردی

چون مهر، به لطف و نور و گرمی فردی

داروی دل و شفای جان همه ای

زان رو که غم آشنای و اهل دردی

سوزآه شبانه اش بیت های عارفانه ایست که هر دل سنگی را به خود می آورد بگونه ای که مداحان اهل بیت با بیتهای عاشقانه و معنوی آن دلسوخته،  دلها را به تکاپو در آورده اشکها را جاری می ساخته و می سازند:

یارب ار نگذری از جرم و گناهم چکنم؟

ندهی گر به در خویش پناهم چکنم؟

گر برانی و نخوانی و کنی محرومم

به که رو آرم و حاجت ز که خواهم چکنم؟...

وقتی از مریدان و شاگردانش حال و هوای  کلاسهای درسش را می پرسی در می بابی که چسان از اعماق وجود کلام را جاری می ساخته و دانش را با بیانی نافذ و شیوا بر قلب و ذهن شاگردانش می نشانده است  و کلاس درسش گویی محل تدریس عشق و معرفت بوده است.

اخلاق نیکویش فراموش نخواهد شد و هرگز کسی آن لبخند دلنشینش را از یاد نخواهد برد. صبر وایمان او در برابر سالهای سال درد و بیماری او را چون کوه مقاوم و استوار ساخته بود.

خطبه ها و موعظه هایش از آگاهی و علم سرشار بود و دلهای همه را به مفاهیم متعالی حق و حقیقت آشنا می ساخت.

 در حریم نمازش اخلاص ، ایمان واقعی، وارستگی و اردات قلبی به ایزد یکتا موج می زدو نماز ش لبریز بود از زمزمه های عاشقانه و نغمه های عارفانه .

با تکبیر ش شیطان را می راند و با سلامش به خدا سلام می داد.

و اینک او را که در را ه عشق گام نهاده در سینه خوبان روزگار خواهیم جست چراکه گفته اند :

بعد از وفات مدفن ما در زمین مجوی
در سینه های مردم عارف مزار ماست

مصطفی عابدی اردکانی(غروب)  • گسیختن
  • راندن